Strona główna Call of Duty Activision opatentowało matchmaking skłaniający do mikrotransakcji

Activision opatentowało matchmaking skłaniający do mikrotransakcji

10
PODZIEL SIĘ

Magazyn Rolling Stone poinformował o uzyskaniu przez Activision patentu, który, jeśli zostanie wprowadzony w życie, stanie się kolejnym punktem, na długiej liście ciężkich grzechów firm wydających gry. Koncern przygotował rozwiązanie, które będzie wykorzystywać matchmaking do napędzania mikrotransakcji. Zasada działania jest prosta: system będzie łączyć niedoświadczonych z lepszymi graczami, by Ci pierwsi niwelowali niedostatki w umiejętnościach, kupując dodatki.

System, który nazwano Microtransaction Engine 128, pozwala na wielopoziomową działalność w celu „wyłudzenia” pieniędzy gracza. System ma łączyć graczy na skrajnych poziomach umiejętności, by Ci mniej doświadczeni płacili za możliwość używania tych samych przedmiotów, co osoby z pierwszych miejsc w tabelach wyników. Przykładowo jeśli ktoś decyduje się na klasę „snajper”, to system wrzuci go do rozgrywki z graczem, który ma spore osiągnięcia na tym polu. To ma zachęcić nowicjusza, do wydania pieniędzy na karabin, którego używa ów ekspert. 

Microtransaction Engine 128 został opracowany w 2015 roku, jednak dopiero teraz otrzymał oficjalnie opatentowany. Activision utrzymuje, że na chwilę obecną żadna gra nie korzysta z tego systemu. Nie wiadomo jednak nic, o przyszłości tego rozwiązania.

To jednak nie wszystko. System będzie specjalnie kojarzył na wirtualnym polu bitwy osoby, które posiadają płatne dodatki, z tymi którzy ich nie kupili. Powód jest taki sam jak poprzednio – zachęcenie niedoświadczonych do zakupu oraz sprawienie, że osoby które wydały pieniądze bęą zadowolone i chętne do kolejnych zakupów.  I tu uwaga, system będzie specjalnie dobierał w takich sytuacjach nowicjuszy i osoby, które dopiero co dokonały zakupu, gdyż świeżo nabyte przedmioty, z pewnością zostaną natychmiast wykorzystane w grze i zauważone przez innych. Ponadto system potrafi tak łączyć graczy, by analizować rozgrywki i graczy z płatnymi dodatkami, dołączać w pierwszej kolejności tam, gdzie ten dodatek osiąga najlepsze rezultaty. Ma to na reszcie graczy wzbudzić poczucie, że po zakupie, faktycznie mogą odnieść wymierne korzyści. Mikrotransakcje od dawna są obecne w produkcjach Activision, czy Microtransaction Engine 128 to przyszłość, czy też patent, który trafi do teczki z innymi niewykorzystanymi, pokaże najbliższa przyszłość. Patrząc jednak na dokonania wydawców, skłaniam się do tego pierwszego i to już wkrótce.

10 Komentarzy do “Activision opatentowało matchmaking skłaniający do mikrotransakcji”

 1. co tak forum przycichło, nic nie piszą, żadnych newsów, żadnych postów :(

 2. Szczerze ? To nie wiem… Może starzy użytkownicy forum podorastali i przestali grać w gry… Tak na serio to nie znam odpowiedzi na to pytanie. To smutne, że tak się dzieje, ale chyba nie da się tego tak do końca uniknąć.

 3. U mnie wygląda to tak, że gram dalej o ile czas mi na to pozwoli. Praca, żona, dom, a od 7 miesięcy dziecko, także czasu na granie coraz mniej. Wiadomo, człowiek dorasta, ma więcej zobowiązań i obowiązków. Ale jak już usiądę i sobie "poszczelam"… ;D Ale to bardziej wieczorami, gdy Dzidzia już śpi ;P

 4. W ogóle nie ma nigdzie żadnego forum o cod innego, nie ma newsów, postów, kompletnie nic, co rok nowe cod, są dlc nowe, jakieś wydarzenia, a tu nic nie piszą, dziwne to jakieś, rozumiem że nie każdy ma czas, ale ludzi jest pełno, jak starzy wyjadacze nie mają czasu, to gdzie Ci nowi młodzi. Kiedyś było jakoś więcej forów o cod, teraz wszystkie poznikały, dziwne to, podejrzane jakieś

 5. Również nad tym ubolewam, no ale co zrobić… Bierny przeglądacz forum od 2009 pozdrawia starych wyjadaczy.

 6. Niestety od długiego czasu ciągnąłem to forum praktycznie sam jeśli chodzi o newsy, stronę techniczną, wrzucanie opisów itp. Na forum oczywiście pomagali moderatorzy :) Niestety obowiązków w życiu prywatnym przybywa i nie starcza na prowadzenie modernwar. Call of Duty podupadało, coraz mniej osób interesowały newsy na ten temat ;)

  Jeśli jednak są chętni, to mogę wrócić do wrzucania newsów ;)

 7. Wrzucaj, wrzucaj, każde info jest potrzebne ;)
  Możesz nie tylko o samym COD-zie, ale także o innych FPS-ach. Jak chcesz, to mogę podsyłać Ci jakieś info o Battlefieldzie, które teraz bardziej mnie pociąga niż sam COD :P


Zaloguj się, aby dodać komentarz